Boj s akné

8. dubna 2011 v 11:36 | ♥Buble♥ |  Zajímavosti

Nejsem studovaná kosmetička, tudíž na tuto problematiku nemám odborný názor. Myslím si však, že léta soužití s červenými, bílými i černými boláky ze mě jistého odborníka dělají.

V mém případě se nikdy nejednalo jen o menší estetický problém. Akné mi svým množstvím silně podvrtávalo sebevědomí, ubíralo na atraktivitě, způsobovalo nepříjemnou bolest a často mi nedávalo spát. Je mi téměř osmnáct let a dobrých sedm jsem strávila v slzách nad svým zjevem.

Utratila jsem desetitisíce za kosmetiku (ano, skutečně desetitisíce, protože jsem si od útlého mládí musela kupovat make-up, odličovadla, krémy, SOS tyčinky, pleťové vody, masky...), navštívila jsem několikery ordinace kožních lékařů, ale vše bez úspěchu.

Dnes trh nabízí nepřeberné množství kosmetických přípravků a nejspíš si každá dívka musí najít ten, který její pleti bude prospívat nejvíc. Problém nastává, když se v tomto směru začneš snažit šetřit a raději sáhneš po levnějším produktu než po kvalitnějším. Sama jsem tuto chybu také mnohokrát udělala a nakonec jsem jen zbytečně vyhodila další peníze.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Za odměnu správná pleť
Čím si ještě víc zhoršuješ akné?

Nejprve je třeba se v kosmetice trochu zorientovat. Uvědom si, jak vážné akné máš. Pokud se ti jen sem tam dělají vřídky, postačí ti pravidelné čištění každé ráno a večer, případně užití již zmíněné SOS tyčinky. Pro tento typ je vhodná třeba kosmetika Garnier.

Jestliže máš nějaké "beďary" stále, ale ne přímo tolik jako máku, poohlédni se kromě čistících přípravků také po vhodné dekorativní kosmetice, pokud se líčíš. Špatná třeba není vůbec řada firmy Dermacol pro mladou pleť nebo dočasně Acnecolor. Ten se prodává ve dvou barevných odstínech. Doporučuji tedy koupit oba a namíchat si kýžený odstín. Docela pomáhá, ale ne dlouhodobě. Od obvodního lékaře si nech předepsat přípravek Eryfluid, jenž je na tuto fázi výborný.

Patříš-li do třetí skupiny jako já, která má z akné mindráky a dělají se ti i jizvy, je třeba se poradit s kožním lékařem. Ten ti předepíše kosmetiku přímo pro tebe. Ale pozor. Nestává se to asi až tak často, ale já jsem musela vystřídat tři lékaře, než mi konečně s vyrážkou něco udělali. Doposud mi předepisovali přípravky, které mě akné zbavili jen dočasně, což ovšem není řešením. Takže pokud budeš mít pocit, že se vůbec nic neděje, zkus to o dům dál.

Na druhou stranu tě musím upozornit, že kožní problémy jsou během na dlouhou trať. Nemůžeš čekat zázraky do čtvrt roku. Kromě medikamentů přímo od kožaře (mezi nimiž byla antibiotika, mast Imazol nebo na recept namíchaný krém či pleťová voda.) mi opravdu bleskově pomohl krém od Neutrogeny, který ti určitě doporučuji zkusit. Jedná se o hydratační přípravek z řady pro problematickou pleť a užívala jsem jej několikrát denně na očištěný obličej. V současné době jej kombinuji s léky.

Jistým východiskem je také hormonální antikoncepce. Je sice malinko dražší než obyčejná, ale účinná. Jen musíš počítat s tím, že ti nemusí sednout, po vysazení se vyrážky pravděpodobně vrátí nebo s nimi můžeš mít po určitou dobu spojené také bolesti hlavy, nevolnost, což způsobují hormony, tyto obtíže by však měly do dvou měsíců odeznít. Obvykle se předepisují léky Minerva nebo Chloe.

Na problematickou pleť ti mohu doporučit již zmiňovaný make-up a především pudr od Dermacolu, pak od Maybelline. S oběma jsem byla spokojená a pleť nezatěžovaly tolik jako ostatní. Navíc obsahují látky pečující o pleť, čímž aspoň částečně vyrovnáš nepříznivý vliv make-upů obecně.

Co se vymačkávání týče, řídím se heslem "Nehas, co tě nepálí!" Což znamená, že dokud opravdu vřídek nebolí, nechávám jej žít, až sám zmizí. Minimalizuji tak strupy na obličeji a zarudnutí půlky "xichtu".

Tvorbu akné také ovlivňuje životní styl. Jsi-li vystavována stresu, kouříš, holduješ alkoholu, málo spíš, někde se ti nerespektování potřeb vlastního těla projevit musí. Doporučuji tedy omezit vystavování se podobným faktorům, nebo se nediv, ani si nestěžuj! Na pleť se snaž během dne nešahat
a zbytečně nenos make-up. Chápu, jak nepříjemné jsou pohledy okolí, ale doma ti přece nic nebrání si tvář opláchnout a napatlat jen krémem. Navíc teď v létě ti přebytek líčení moc nepomůže, protože se ti v horku stejně rozteče. Spokoj se s pudrem, případně korektorem na nejnutnějších místech a tvář ti bude vděčná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Clik♥

Klikám♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama